Powołanie Rady Programowej Fundacji Sztuki Trójmorza

fot. Marcin Kania

19 grudnia 2022 roku powołana została Rada Programowa Fundacji Sztuki Trójmorza. Stałym obserwatorem prac Rady Programowej Fundacji został Zastępca Dyrektora Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Marcin Łapczyński.

W składzie Rady Programowej Fundacji Sztuki Trójmorza znaleźli się: Prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. Robert Stawarz, prof. UP (przewodniczący Rady Programowej Fundacji), Dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski (wiceprzewodniczący Rady Programowej Fundacji), Rektor Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk, Dyrektor Muzeum Fotografii w Krakowie Marek Świca, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury Agata Wąsowska-Pawlik, Dyrektor Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA Natalia Zarzecka, Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski, przedstawicielka Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie Katarzyna Piszczkiewicz, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski Joanna Warchoł.

W skład Zarządu Fundacji weszli natomiast Dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie dr hab. Łukasz Murzyn, prof. UP jako prezes oraz wiceprezesi Cecylia Malik i dr hab. Rafał Solewski, prof. UP.

Fundacja, bazując na wieloletnich doświadczeniach naukowych, organizacyjnych i wystawienniczych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, potencjale naukowym kadry uniwersyteckiej, związanym z dziedzinami nauk o polityce i administracji, a także geopolityce i dyplomacji kulturalnej ma być platformą współpracy naukowej, publikacyjnej i wystawienniczej największych instytucji kultury i uczelni Krakowa z szeroką grupą podmiotów krajowych oraz partnerów zagranicznych pełniących kluczowe role w sektorze kultury krajów Inicjatywy Trójmorza.

Celem przedsięwzięcia jest promocja kultury polskiej i kultury krajów regionu jako spoiwa budującego międzynarodowe znaczenie wspólnoty państw Trójmorza. Jednym z narzędzi realizacji tych celów ma się stać, obok badań, konferencji i publikacji, także poprowadzenie w Krakowie oraz w krajach partnerskich cyklicznej, międzynarodowej imprezy artystycznej opartej o zasadę afirmatywnego, przyjaznego spojrzenia na kulturę i sztukę naszą i naszych sąsiadów.

Projekt wpisuje się w przebudowę polityk publicznych w tym zakresie wymuszoną nową sytuacją międzynarodową, w której dotychczasowe formaty współpracy regionalnej są uzupełniane działaniami kulturalnymi obejmującymi cały region Trójmorza poszerzony o Ukrainę, Mołdawię i kraje skandynawskie.