Powołanie Fundacji Sztuki Trójmorza

W oparciu o wieloletnie doświadczenia naukowe, organizacyjne i wystawiennicze Wydziału Sztuki UP oraz o potencjał naukowy kadry uniwersyteckiej związany z dziedzinami nauk o sztuce, nauk o polityce i administracji a także geopolityce i dyplomacji kulturalnej 25 lipca 2022 roku Jego Magnificencja Rektor UP Prof. dr hab. Piotr Borek powołał do życia Fundację, która w zamyśle ma być platformą współpracy największych instytucji kultury oraz uczelni Krakowa z szeroką grupą partnerów zagranicznych pełniących kluczowe role w sektorze kultury krajów Inicjatywy Trójmorza i całego regionu.

Celem przedsięwzięcia jest promocja kultury polskiej i kultury krajów regionu jako spoiwa budującego międzynarodowe znaczenie wspólnoty państw regionu. Obok badań, konferencji naukowych i publikacji jednym z narzędzi realizacji tych celów ma się stać poprowadzenie w Krakowie oraz w krajach partnerskich cyklicznej, międzynarodowej imprezy artystycznej opartej o zasadę afirmatywnego, przyjaznego spojrzenia na kulturę i sztukę naszą i naszych sąsiadów.

Inicjatywa Uczelni wpisuje się w przebudowę polityk publicznych w tym zakresie wymuszoną nową sytuacją międzynarodową, w której dotychczasowe formaty współpracy regionalnej będą musiały być uzupełnione działaniami kulturalnymi obejmującymi cały region Europy Środkowej i Wschodniej. Realizowane przez fundację działania powinny stanowić dla Rzeczypospolitej funkcjonalne narzędzie dyplomacji kulturalnej w zmieniającym się kontekście geopolitycznym a dla środowisk artystycznych platformę inspirującej współpracy i poszerzania kontaktów pomiędzy obywatelami i instytucjami tej części Europy.